Jaki wybrać kocioł

Pierwszym wyróżnikiem przy wyborze kotła jest rodzaj paliwa. Drugim - moc, która powinna być nie za mała i nie za duża, dokładnie taka aby pokryć zapotrzebowanie na ciepło w domu.Dla domów 150-250 m˛ wystarcza moc 15-25 kW. Następnie trzeba się zdecydować czy kocioł służy zarówno do c.o. jak i do c.w.u. (dwufunkcyjny), czy też tylko do c.o. (jednofunkcyjny). Do małych domów, w których jest jedna łazienka blisko kuchni, odpowiedni jest kocioł dwufunkcyjny z przepływowym systemem podgrzewania wody użytkowej (zwykle są to niewielkie kotły wiszące). W domach większych, z większą liczbą punktów poboru ciepłej wody, odpowiednim rozwiązaniem jest kocioł z zasobnikiem ciepłej wody. Jeśli ten zasobnik jest wmontowany w kocioł, to taki kocioł również nazywamy dwufunkcyjnym. Oczywiście, z identycznym skutkiem można zastosować kocioł jednofunkcyjny z oddzielnym zasobnikiem ciepłej wody.
Na ogół kotły pracują z otwartą komorą spalania, czyli pobierają powietrze z pomieszczenia (kotłowni) i wyrzucają spaliny przez komin. Są też kotły turbo nie wymagające komina, gdyż posiadają zamkniętą komorę spalania - pobór powietrza spoza domu i usuwanie spalin na zewnątrz odbywa się za pomocą dwóch współosiowych rur, wyprowadzonych na zewnątrz przez ścianę.
Dużym zainteresowaniem, mimo wysokich cen, cieszą się kotły kondensacyjne, wabiące klienta intrygująco wysoką sprawnością 106-108%. Oczywiście, nie ma tu sprzeczności z prawami fizyki, gdyż sprawność ponad 100% bierze się ze specyficznego sposobu jej liczenia (przy uwzględnieniu dodatkowego ciepła ze skraplania pary). Uwaga! Kocioł kondensacyjny pracuje w systemie średniotemperaturowym, a więc wymaga odpowiednich grzejników i komina. Największą sprawność uzyskuje kocioł kondensacyjny we współpracy z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym. Wybierając kocioł zwracamy też uwagę na jego automatykę.
Nowoczesny kocioł jest wyposażony w programator czasowy (niezależnie dla c.o. i c.w.u.) i regulator pogodowy. Jeśli zastosujemy kocioł jednofunkcyjny (tylko do c.o.), to problem ciepłej wody można rozwiązać odrębnie od problemu ogrzewania domu, poprzez zastosowanie jednego podgrzewacza pojemnościowego lub kilku podgrzewaczy przepływowych (term) - gazowych lub elektrycznych.



GOŚCIE ONLINE

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 

GWARANCJA

Informujemy, że od dnia 25 maja 2018 r weszły w życie nowe przepisy RODO, dotyczące informowania użytkowników o przetwarzaniu danych osobowych przez strony internetowe. Informujemy także, że ta strona internetowa wykorzystuje pliki cookie, które zapisywane są w Państwa przeglądarce internetowej. Więcej informacji zawiera się w zakładce Polityka prywatności