Jakie wybrać grzejniki
Różnorodność typów grzejników przeróżnych producentów może przyprawić o zawrót głowy. Trzeba jednak pamiętać, że grzejnik stanowi część instalacji i musi z nią tworzyć spójną całość. Dlatego sprzedawcy należy powiedzieć:
Z jakich rur wykonana jest instalacja c.o
Do instalacji z rur plastikowych, wielowarstwowych i stalowych można podłączyć praktycznie każdy grzejnik. W stosunku do instalacji miedzianych istnieją już pewne ograniczenia, bo połączenie w jednej instalacji miedzi z aluminium sprzyja korozji instalacji. Niektórzy lekceważą to zagrożenie, stosując co najwyżej przekładki z tworzyw sztucznych, które uniemożliwiają bezpośrednie stykanie się różnych metali. Jednak do instalacji miedzianej pewniej jest dobrać grzejnik inny niż aluminiowy.
Jaki kocioł będzie zasilać instalację
W domach ogrzewanych kotłami na paliwa stałe instalacja musi być otwarta i pracować zabezpieczona otwartym naczyniem w zbiorczym. W takim układzie woda w instalacji ma stały kontakt z tlenem, a ten przyspiesza korozję. Dobrze wówczas sprawdzają się grzejniki żeliwne, bo są na nią bardzo odporne. Duża bezwładność cieplna tych grzejników jest w instalacji z takim kotłem dodatkową zaletą. Do instalacji zasilanych innymi kotłami można zastosować dowolne grzejniki, ale najlepiej o małej pojemności wodnej.
Typ zasilania
Jest to sposób podłączenia grzejnika do instalacji.
- Dolne, najczęściej stosowane w nowych domach i instalacjach remontowanych - to takie, w którym woda jest doprowadzana do grzejnika, a także odprowadzana z niego króćcami umieszczonymi na dole grzejnika - najczęściej po prawej stronie. Grzejniki z zasilaniem po lewej stronie są zwykle dostępne na zamówienie i trzeba na nie dłużej czekać.
- Boczne - to takie, w którym woda jest doprowadzana i odprowadzana z boku.
- Na skos (krzyżowe) - to takie, w którym woda doprowadzana jest górą, a odprowadzana z przeciwległej strony dołem.
Podłączenie boczne i na skos stosuje się najczęściej w instalacjach remontowanych, z których wymontowuje się grzejniki żeliwne. Jeśli grzejnik ma być montowany w remontowanej instalacji, w której rury nie będą wymieniane, należy sprawdzić również rozstaw pomiędzy środkiem króćca doprowadzającego ciepłą wodę do grzejnika a środkiem króćca odprowadzającego ją z grzejnika.
Jaką moc musi mieć grzejnik
Oczywiście najlepiej zapytać o to projektanta instalacji c.o. Często jednak to wykonawca, a nawet sam inwestor obliczają przybliżoną moc grzewczą potrzebną do ogrzania poszczególnych pomieszczeń. Moc ta zależy od strat ciepła przez ściany, okna i inne przegrody budowlane, od miejsca zainstalowania grzejnika, przeznaczenia ogrzewanego pomieszczenia, jak również od temperatury wody krążącej w instalacji.
W dużym uproszczeniu przyjmuje się, że w dobrze izolowanych domach potrzeba 70-85 W na każdy metr kwadratowy pomieszczenia o standardowej wysokości 2,7 m (w tych słabiej izolowanych 100-130 W/m2). W łazience jest to zwykle 120 W/m2, a w kuchni - 70-80 W/m2. Wybierając grzejnik, należy sprawdzić, przy jakich parametrach osiąga daną moc (parametry te to: temperatura wody zasilającej, temperatura wody powracającej oraz temperatura w pomieszczeniu). W instalacjach ogrzewanych tradycyjnymi wysokotemperaturowymi kotłami grzejniki pracują zwykle przy parametrach 90/70/20 st., w instalacjach ogrzewanych kotłami niskotemperaturowymi lub kondensacyjnymi - odpowiednio 75/60/20 st. lub 55/45/20 st.. Grzejniki do takich "chłodniejszych" instalacji powinny więc być odpowiednio większe od tych, które przeznaczono do współpracy z tradycyjnymi kotłami (90/70/20 st.)