Kocioł jedno czy dwufunkcyjny
Kocioł gazowy jedno funkcyjny jest kotłem, który może zasilać jedynie instalację centralnego ogrzewania. Dwu funkcyjny - dzięki wbudowanemu podgrzewaczowi - szykuje również dodatkowo ciepłą wodę użytkową.
Jedno funkcyjny może współpracować z osobnym podgrzewaczem, zwykle pojemnościowym (z zamontowanym wewnątrz wymiennikiem ciepła zasobnikiem). Wszystkie kotły na paliwa stałe i prawie wszystkie na olej opałowy to jedno funkcyjne. Bardzo popularne stały się tylko dwu funkcyjne kotły gazowe. Dlatego przed dylematem jedno- czy dwu funkcyjny stają najczęściej osoby, które chcą by dom był ogrzewany gazem. Piec gazowy jedno funkcyjny jest tańszy od kotła dwu funkcyjnego, ale należy do niego dokupić drogi podgrzewacz wody użytkowej, może on podgrzać wodę zgromadzoną w zasobniku, dzięki czemu zmagazynować można jej dużo i korzystać z niej prawie bez ograniczeń. Dzięki zasobnikowi można zastosować cyrkulację, dlatego po odkręceniu kranu nie trzeba czekać, aż dopłynie do niego ciepła woda.
Zainstalowanie kotła gazowego jedno funkcyjnego z zasobnikiem jest bardziej mozolne niż dwu funkcyjnego ze względu na dużą liczbę elementów, które muszą być, można go kupić w tańszej wersji wiszącej albo w wersji stojącej, z bardzo solidnym żeliwnym wymiennikiem ciepła, który lepiej nadaje się do zamontowania w instalacjach grzewczych starego typu. Woda zgromadzona w zasobniku współpracującym z kotłem jedno funkcyjnym stygnie, więc musi być ponownie podgrzewana, przez co zużycie energii wzrasta. Kocioł gazowy dwu funkcyjny jest tańszy od kotła jedno funkcyjnego i podgrzewacza wody, zajmuje mało miejsca, podgrzewa tylko tyle wody, ile potrzebujemy na daną chwilę. Strumień ciepłej wody przygotowany w podgrzewaczu przepływowym jest ograniczony. Temperatura ciepłej wody w kranie jest niestabilna - może się zmieniać wraz z wielkością strumienia, na przykład na skutek wahań ciśnienia wody w instalacji czy odkręcenia w tym samym czasie innego kranu. Do uruchomienia podgrzewacza, potrzebny jest silny strumień wody, co nie służy jej oszczędzaniu. W instalacji z podgrzewaczem przepływowym nie można zastosować cyrkulacji ciepłej wody, więc gdy kran jest bardzo oddalony od kotła, na ciepłą wodę trzeba czekać nawet kilkadziesiąt sekund.
Podstawowa różnica między nimi opiera się na tym, iż w obudowie kotła dwu funkcyjnego są oprócz tego zamontowane urządzenia dające możliwość ogrzanie wody użytkowej, tej, która płynie do kranów. Najważniejszym elementem znajdującym się jedynie w piecach gazowych dwu funkcyjnych jest wymiennik ciepła niewielkich rozmiarów, w którym gorąca woda krążąca w obiegu grzewczym ogrzewa zimną, czerpaną z wodociągu lub ze studni wodę. Drugi ważny element to zawór trójdrogowy sterujący kierunkiem przepływu wody grzewczej. W jednym położeniu zaworu woda ogrzewana gorącymi spalinami jest kierowana do instalacji centralnego ogrzewania. Kiedy odkręcimy kran z ciepłą wodą, czujnik przepływu znajdujący się w kotle spowoduje przestawienie zaworu trójdrogowego w drugie położenie. Wobec tego gorąca woda zamiast do instalacji c.o. popłynie do wymiennika ciepła, w którym ogrzeje wodę użytkową. Instalacja co nie jest wtedy zasilana aż do momentu zakręcenia kranu (ta funkcja jest nazywana priorytetem ciepłej wody).
W kotle gazowym jedno funkcyjnym nie ma wymiennika ciepła do ogrzewania wody użytkowej, więc nie może on jej samodzielnie przygotować. Kiedyś bardzo często kocioł gazowy miał zasilać tylko instalację co, a do przygotowania gorącej wody służyły niezależne podgrzewacze przepływowe lub pojemnościowe. Są one montowane zazwyczaj w łazience, w pobliżu miejsca poboru wody. Podgrzewacze te najczęściej były zasilane energią elektryczną lub gazem. Atutem takiego rozwiązania jest ograniczenie instalacji ciepłej wody użytkowej do krótkiego odcinka rury między podgrzewaczem i kranem. Wadą - to, że podgrzewacze zajmują dużo miejsca i często przeszkadzają domownikom. Takie rozwiązanie, to zazwyczaj pozostałość po piecach na paliwa stałe, które na ogół służyły tylko i wyłącznie do zasilania instalacji co. Kiedy wymieniono je na gazowe, mała ilość osób decydowało się na modernizację instalacji ciepłej wody użytkowej.