Ogrzewanie wodne podłogowe

Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego jest droższa od instalacji z grzejnikami, ale mimo to jest coraz chętniej stosowana. Jak każdy system ma wady, ale również wiele zalet. W rurach ułożonych na izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej płynie woda grzewcza. Zależnie od systemu, rury leżą bezpośrednio na izolacji lub montowane są na wysokości około 1 cm nad nią. Przewody zalane są podkładem zwanym jastrychem, na którym ułożona jest warstwa wykończeniowa podłogi. Tak zbudowana jest ciepła podłoga. Wielkości grzejnika podłogowego po jego zainstalowaniu nie można zmienić. Dlatego przed przystąpieniem do montażu wodnego ogrzewania podłogowego trzeba koniecznie wykonać projekt. Ilość ciepła oddawanego przez podłogę zależy od temperatury zasilania, średnicy rur oraz sposobu ich ułożenia. Rolę izolacji cieplnej (a także akustycznej) pełni warstwa styropianu lub poliuretanu. Jej grubość i rodzaj dobiera projektant. Izolacja cieplna musi być zabezpieczona przed wilgocią pochodzącą z jastrychu. Najwygodniej jest zastosować izolacje systemowe, w których obie warstwy - cieplna i przeciwwilgociowa - są ze sobą zespolone. Rury muszą mieć odpowiednie parametry wytrzymałościowe, być odporne na korozję i szczelne, aby tlen nie przenikał przez ich ścianki. Do ogrzewania podłogowego stosuje się rury miedziane, rury wielowarstwowe z tworzyw z wkładką aluminiową oraz rury z tworzyw sztucznych z barierą antydyfuzyjną: polietylenu, polietylenu sieciowanego, polibutylenu, rzadziej polipropylenu.
Rury mocuje się do podłoża spinkami lub klipsami.
Odstępy między rurami ogrzewania podłogowego wynoszą zazwyczaj od 10 do 30 cm - zależnie od średnicy przewodów. Im mniejsze są odległości między przewodami, tym bardziej wyrównana jest temperatura podłogi.
Pętle grzewcze formuje się w spirale lub meandry. W strefach brzegowych, gdzie są duże straty ciepła, rury układa się gęściej, aby uzyskać większą wydajność cieplną.
W łazience nie układa się rur pod wanną i brodzikiem.
Przed ułożeniem przewodów w kuchni warto zaplanować rozmieszczenie szafek kuchennych, by ominąć te miejsca.
Decyzja o tym, czym wykończymy podłogę, powinna zapaść na etapie projektu, bo każdy materiał inaczej przewodzi ciepło. Rodzaj posadzki będzie decydował między innymi o doborze średnic przewodów i odstępach między nimi. Na ogrzewanie podłogowe można układać kamień naturalny (na przykład marmur, granit) lub płytki ceramiczne. Podłogę możemy wykończyć też wykładzinami dywanowymi lub laminowanymi panelami podłogowymi. Możliwe jest również wykończenie podłogi drewnem. Są również materiały przeszkadzające efektywnemu ogrzewaniu podłogowemu... Ilość ciepła oddawanego przez podłogę jest ograniczona i wynosi około 70 W/m2. Wielkość ta wynika z dopuszczalnej temperatury podłogi. Taka ilość ciepła wystarczy, by ogrzać nowoczesne, ciepłe domy. Jednak tam, gdzie są nieszczelne okna, liczne mostki cieplne lub pomieszczenia są wysokie albo bardzo przeszklone, ogrzewanie podłogowe trzeba uzupełnić grzejnikami. W domach jednorodzinnych stosuje się zazwyczaj systemy mieszane.

Ciepłą podłogę wykonuje się na parterze w:
- jadalni,
- kuchni,
- holu,
- pokoju dziennym,
- łazienkach.
Na piętrze, w sypialniach, instaluje się grzejniki.GOŚCIE ONLINE

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 

GWARANCJA

Informujemy, że od dnia 25 maja 2018 r weszły w życie nowe przepisy RODO, dotyczące informowania użytkowników o przetwarzaniu danych osobowych przez strony internetowe. Informujemy także, że ta strona internetowa wykorzystuje pliki cookie, które zapisywane są w Państwa przeglądarce internetowej. Więcej informacji zawiera się w zakładce Polityka prywatności