Porównanie kotłów tradycyjnych i kondensacyjnych

Kotły gazowe - tradycyjne i kondensacyjne To niewątpliwie najwygodniejsze urządzenia stosowane do ogrzewania domów jednorodzinnych i mieszkań. Ich obsługa nie jest pracochłonna ani skomplikowana. Piece do 30 kW mogą być instalowane w dowolnym pomieszczeniu, chociaż w łazience nie jest to zalecane. Stosowane są do ogrzewania jak również do podgrzewania wody użytkowej (c.w.u). Czym różni się piec tradycyjny od pieca kondensacyjnego - odpowiedź w tym artykule.

Wyróżniamy dwa rodzaje kotłów gazowych: tradycyjne oraz kondensacyjne. Sprawność pieców tradycyjnych nie przekracza 100%, natomiast w piecach kondensacyjnych odzyskuje się ciepło pary wodnej, dlatego ich sprawność może przekroczyć 100%.
Kotły tradycyjne mają otwartą lub zamkniętą komorę spalania. Różnią się sposobem pobierania powietrza do spalania i odprowadzeniem spalin.
Piece z otwartą komorą spalania pobierają powietrze z pomieszczenia, w którym się znajdują. Pomieszczenie o kubaturze minimum 8 m3, musi mieć zapewniony stały dopływ powietrza oraz sprawną wentylację grawitacyjną - kratka nawiewna na dole pomieszczenia, a wywiewna u góry. W tej kwestii należy bezwzględnie kierować się instrukcją obsługi producenta pieca. Przestrzeganie tej instrukcji gwarantuje bezpieczne użytkowanie pieca oraz prawidłowe działanie urządzenia.
Piece z zamkniętą komorą spalania rurą podwójną (rura w rurze) lub dwoma niezależnymi rurami pobierają powietrze z zewnątrz budynku i odprowadzają spaliny na zewnątrz. Ruch spalin i powietrza jest wymuszony przy pomocy wentylatora. Zgodnie z przepisami pomieszczenie, w którym jest zamontowany kocioł musi mieć minimum 6,5 m3 objętości oraz sprawną wentylację grawitacyjną. Także w tym przypadku należy bezwzględnie stosować się do zaleceń instrukcji obsługi kotła. Piece te mogą być montowane w pomieszczeniach, gdzie nie ma komina.
W piecach kondensacyjnych zasilanych gazem ziemnym do ogrzewania wykorzystuje się dodatkowo ciepło znajdujące się w spalinach. Proces ten zachodzi w wymienniku ciepła, w którym spaliny schładzane są do temperatury około 56°C (tzw. punkt rosy) przez wodę powrotną z instalacji grzewczej, która schładza spaliny i skrapla je. Energia cieplna powstała w tym procesie wykorzystywana jest do podgrzania wody powrotnej. Dlatego temperatura wody grzewczej w piecach kondensacyjnych jest niższa niż w kotłach tradycyjnych. Piece kondensacyjne budowane są z zamkniętą komorą spalania. Również piece kondensacyjne mogą być jedno lub dwufunkcyjne, jednak z tą różnicą, że dwufunkcyjne podczas podgrzewania wody nie będą kondensować. Kotły kondensacyjne są znacznie droższe od tradycyjnych, jednak ich użytkowanie jest tańsze, bowiem zużywają mniejsze ilości paliwa.GOŚCIE ONLINE

Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości 

GWARANCJA

Informujemy, że od dnia 25 maja 2018 r weszły w życie nowe przepisy RODO, dotyczące informowania użytkowników o przetwarzaniu danych osobowych przez strony internetowe. Informujemy także, że ta strona internetowa wykorzystuje pliki cookie, które zapisywane są w Państwa przeglądarce internetowej. Więcej informacji zawiera się w zakładce Polityka prywatności