Sprzątanie centralnym odkurzaczem
System centralnego odkurzania nie tylko czyni sprzątanie znacznie łatwiejszym i szybszym, lecz także pozwala wyeliminować groźne dla alergików roztocza i kurz. Dlatego warto już na etapie budowy domu rozpatrzeć jego instalację. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że centralne odkurzanie obok np. instalacji alarmowej znacznie podnosi wartość naszego domu.
Budowa systemu sprawia, że sprzątanie jest ciche, a pod nogami nie plącze się żadne urządzenie. Cały kurz i zużyte podczas sprzątania powietrze są usuwane na zewnątrz budynku.
Powietrze, którym oddychamy w odkurzanym pomieszczeniu jest więc wolne od zanieczyszczeń - nie tylko drobinek kurzu, ale także drobnoustrojów i roztoczy. Duża siła ssania urządzenia powoduje, że są one usuwane nie tylko z powierzchni wykładzin lub dywanów, ale również z głębszych warstw.
Kompletne systemy centralnego odkurzania składają się z jednostki centralnej - serca systemu, instalacji - rur, kształtek i gniazd, elastycznego węża ssącego oraz akcesoriów. Jednostkę centralną z gniazdami ssącymi łączą rury z antystatycznego tworzywa.
Do gniazd wkłada się elastyczny przewód - wąż ssący. Wymienne końcówki pozwalają odkurzyć każde miejsce w domu, zaś prędkość powietrza płynącego przez rury ssące dochodzi do 130 km/h, co pozwala wyeliminować osiadanie kurzu i roztoczy wewnątrz rur.
Centralne odkurzanie to obok klimatyzacji i instalacji alarmowej czynnik, który korzystnie wpływa na cenę domu, jeśli zdecydujemy się go sprzedać. Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok, warto starannie zaplanować tę inwestycję, tak aby pracowała bezawaryjnie i zapewniała maksymalny komfort użytkowania.
Na co zwracać uwagę - informacje praktyczne
Zaletą większości systemów obecnych na rynku jest możliwość rozłożenia inwestycji na dwa etapy. Pierwszy z nich obejmuje ułożenie rur w ścianach, drugi zaś zakup i montaż jednostki centralnej, węży ssących i akcesoriów. To pozwala na dostosowanie inwestycji do możliwości finansowych inwestora oraz postępów prac na budowie.